Kilka słów o nas i o blogu

AslemaJestem Aśka Lemańska, zwana od zawsze Aslemą. Uwielbiam podróże, wędruję po świecie odkąd pamiętam, to mój sposób na życie i sposób spędzania czasu z bliskimi ludźmi.
Kiedyś ktoś z przyjaciół podrzucił pomysł żebyśmy opisywali dla innych nasze przygody podczas wojaży - bez wahania podjęłam się tego wyzwania. Tak oto powstał ten blog - z naszymi wrażeniami, obserwacjami i wskazówkami praktycznymi dla Was. Zapraszamy do czytania i dzielenia się uwagami.
Luty 2018
P W Ś C P S N
« kwi    
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728  

Kategorie

  • Home Kościół w Rusinowie

Kościół w Rusinowie

Kościoły, ach te kościoły. Mimo że na naszych mapach jest ich naprawdę wiele — każdy z nich jest inny. Czyż to nie wspaniałe, że w świecie powtarzalności, istnieją jeszcze miejsca oryginalne? Właśnie dlatego powinniśmy o nie dbać. Kiedy ich zabraknie, zniszczymy naszą nić z przeszłością. Powodem tego będzie to, że zabudowa sakralna jest swoistym reliktem przeszłości. Oczywiście nie można zapomnieć też o ratuszach czy pałacach, ale w nich nie ma tego czegoś, co można odnaleźć tylko i wyłącznie w zabudowie kościelnej. Wszystko, co w nich widzimy, stworzone zostało po to, aby przypodobać się bogu, ale i zachwycić nas, zwykłych zjadaczy chleba, którzy w tego typu obiektach mamy się poczuć maleńcy wobec potęgi Boga. I to właśnie dzięki tego typu zabiegom, kościoły stały się kolebkami sztuki. Warto więc, miejsca te zwiedzać, a także dogłębnie poznawać, ponieważ każdy z nich jest inny. A co najważniejsze, został zbudowany z innego powodu.

Oczywiście, jeśli wybieramy się na zwiedzanie tego miejsca, powinniśmy zadbać o nocleg. Ze względu na to, że miejscowość jest typowo turystyczna, nawet najbardziej wygórowane preferencje noclegowe w Rusinowie, zostaną zaspokojone. Najlepszym rozwiązaniem będzie wynajęcie pokoju, który cechuje się niedużym kosztem i luksusem.

Monumentalne Kościoły Mariackiego powstały ku chwalę Maryi, która w naszej religii zajmuje bardzo wysokie miejsce — zaraz przy Tronie Chrystusowym. Właśnie z tego przekonania, na naszych ziemiach powstawały i powstają budowle poświęcone właśnie jej. Dzisiejszy tekst skierowany będzie właśnie ku takiej świątyni, a mianowicie zajmiemy się Kościołem p. w. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Rusinowie, czyli małej miejscowości turystycznej położonej wśród wydm morenowych na Pojezierzu Gdańskim. Pierwsza budowla w tym miejscu wzmiankowana jest pod koniec XV wieku, a dokładniej w roku 1493. Była to jednak konstrukcja drewniana, którą dopiero później przebudowano. Możliwe, że dokonano tego okołu stu lat później. Dzisiejszy wygląd Kościoła pochodzi jednak dopiero z XIX wieku, kiedy to dokonano całościowej przebudowy istniejącej wcześniej budowli.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>