Kilka słów o nas i o blogu

AslemaJestem Aśka Lemańska, zwana od zawsze Aslemą. Uwielbiam podróże, wędruję po świecie odkąd pamiętam, to mój sposób na życie i sposób spędzania czasu z bliskimi ludźmi.
Kiedyś ktoś z przyjaciół podrzucił pomysł żebyśmy opisywali dla innych nasze przygody podczas wojaży - bez wahania podjęłam się tego wyzwania. Tak oto powstał ten blog - z naszymi wrażeniami, obserwacjami i wskazówkami praktycznymi dla Was. Zapraszamy do czytania i dzielenia się uwagami.
Luty 2018
P W Ś C P S N
« kwi    
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728  

Kategorie

  • Home Rzepedź – baza wypadowa do Beskidu Niskiego

Rzepedź – baza wypadowa do Beskidu Niskiego

Beskid Niski to wciąż dzika i nieodkryta kraina dla wielu miłośników pieszych wycieczek. Każdy kto zawita w te strony nie może się nadziwić osobliwościami tej krainy: urokliwymi dolinami czy malowniczymi przełomami rzek. Mimo wielu szlaków nie spotkamy tam za wielu turystów, tłok na górskich trasach nikomu nie grozi. Wręcz niesamowitym doznaniem jest odwiedzanie malowniczych dolin, niegdyś pełnych łudzi, dziś nieco zapomnianych.

W jednej z dolin na pograniczu Beskidu Niskiego i Bieszczad znajduje Rzepedź, niewielka miejscowość w powiecie sanockim. Wieś leżąca w gminie Komańcza jest idealną bazą wypadową do pieszych wycieczek po Beskidzie Niskim, jak i po Bieszczadach. Baza noclegowa, choć niewielka jest niezwykle urokliwa. Prywatne katery i agroturystyka to główne noclegi. Rzepedź to miejsce gdzie znajdziemy doskonałe miejsca noclegowe w bardzo atrakcyjnych cenach, a pobyt w tutejszych obiektach agroturystycznych nie zrujnuje naszej kieszeni (korzystne ceny tu <–> noclegi Rzepedź).

Rzepedź to doskonale miejsce dla miłośników pieszych wycieczek po nieodkrytych szlakach Beskidu Niskiego. To także idealne miejsce dla wędkarzy. Niektóre z tutejszych gospodarstw posiadają własne stawy. Przez wieś przepływa potok Rzepedka, który oddziela historyczną cześć wsi od nowej przemysłowej. Nawiasem mówiąc, nazwa wsi pochodzi właśnie od przepływającej tu rzeki. W języku Wołochów nazwa oznacza szybki, bystry potok. Rzepedź, jak i całą gminę Komańczę położoną w dolinie Osławy i Osławicy zamieszkuje ludność autochtoniczna, której kulturę można poznać, zwiedzając liczne zabytki architektury.

Do największej atrakcji okolicy należy Cerkiew św. Mikołaja Cudotwórcy w Rzepedzi. Obiekt ten jest jednym z punktów na trasie podkarpackiego Szlaku Architektury Dawanej. Drewniana cerkiew jest najbardziej rozpoznawalnym obiektem całej okolicy. Została ona wzniesiona w roku 1824 i służyła do celebrowania mszy w obrządku wschodnio łemkowskim. Dziś korzystają z niej wspólnie katolicy obrządku łacińskiego i bizantyjskiego. Bryła cerkwi jest trójdzielna. Dzwonnica jest osobną wolnostojącą konstrukcją. Warte zobaczenia jest wnętrze Cerkwi, znajdują się tu oryginalne ołtarze i malowidła. W latach 70. została wyremontowana przez lokalną społeczność grekokatolików.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>