Kilka słów o nas i o blogu

AslemaJestem Aśka Lemańska, zwana od zawsze Aslemą. Uwielbiam podróże, wędruję po świecie odkąd pamiętam, to mój sposób na życie i sposób spędzania czasu z bliskimi ludźmi.
Kiedyś ktoś z przyjaciół podrzucił pomysł żebyśmy opisywali dla innych nasze przygody podczas wojaży - bez wahania podjęłam się tego wyzwania. Tak oto powstał ten blog - z naszymi wrażeniami, obserwacjami i wskazówkami praktycznymi dla Was. Zapraszamy do czytania i dzielenia się uwagami.
Luty 2018
P W Ś C P S N
« kwi    
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728  

Kategorie

  • Home Zabytki w Świdnicy – kościoły

Zabytki w Świdnicy – kościoły

Świdnica w oczach turystów znacznie ustępuje pod względem atrakcyjności innym miastom województwa dolnośląskiego. Jest to zrozumiałe – mało która miejscowość może równać się pod tym kątem z Wrocławiem. Niemniej jednak Świdnica również ma dużo do zaoferowania podróżnikom. Warto znaleźć czas, by ją odwiedzić i odkryć jej walory. Ze względu na burzliwą historię obfituje w zabytki charakteru religijnego, przemysłowego, a także mieszczańskiego. Udało jej się uniknąć większych zniszczeń podczas tragedii II wojny światowej, co umożliwiło zachowanie tych walorów w relatywnie dobrym stanie, dzięki czemu można podziwiać ją do dziś.

Dominują tu szczególnie budynki sakralne. Jest ich tutaj multum i należy pochylić się nad tym tematem i wymienić najciekawsze atrakcje. A do nich zaliczyć na pewno należy katedrę świętych Stanisława i Wacława. Powstała w XIV wieku na zlecenie księcia Bolka II Świdnickiego. Pochwalić może się jedną z najwyższych w Europie i piątą co do wysokości wieżą w Polsce, mierzącą 103 metry. Stanowi doskonały przykład architektury późnogotyckiej, której elementy zostały jednak mocno zniszczone i nadwątlone przez pożar, jaki rozgorzał w 1532 roku. Najwspanialszą częścią jest ołtarz główny, który prezentuje Matkę Boską z Dzieciątkiem wraz ze świętymi, postawionymi pod baldachimem podpieranym przez siedem kolumn.

Osobny akapit należałoby poświęcić Kościołowi Pokoju pod wezwaniem Trójcy Świętej. Jest to jednak temat tak obszerny, że łatwiej będzie poświęcić chwilę czasu na dokładne poznanie jego historii. Wspomnieć należy jedynie o tym, że ze względu na ograniczenie wolności wyzwania protestantów potrafił on zmieścić do nawet ośmiu tysięcy wiernych, a wspólnie modlili się tutaj Tadeusz Mazowiecki z Helmutem Kohlem.

Kościół Świętego Krzyża to z kolei element zespołu poklasztornego Krzyżowców z Czerwoną Gwiazdą. Jego początki sięgają 1267 roku, kiedy to zbudowano szpital świętego Michała z przyległym kościołem, który wyewoluował w opisywaną świątynię. W 1283 roku trafił nawet w ręce Krzyżowców. W XIX wieku przerobiono go na mieszkania, a swoją sakralną funkcję na nowo zaczął pełnić w II połowie tego samego wieku. Odbudowywano go dwukrotnie w II połowie XX wieku.

Będąc w Świdnicy warto także zadbać o miejsce na noc w świdnickiej bazie noclegowej. Miasto posiada miejsca w pokojach hotelowych, znajdzie się także miejsce na polu namiotowym dla amatorów tego rodzaju wypoczynku. Baza noclegowa jest na nie najgorszym poziomie i odwiedzający Świdnicę turyści nie powinni spotkać trudności w wyborze czegoś dla siebie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>